Pro ovládání protézy a vytvoření předpokladu k pevnější fixaci pahýlu v pahýlovém lůžku protézy (to je rovněž podmínkou pro aplikaci tzv. přísavné protézy u indikovaných pacientů) je potřeba dostatečná svalová síla. Přesně k tomu je potřebná tonizace svalů. Tu lze zlepšit pomocí několika cviků pro tonizaci svalů:
Pokud jste po amputaci v úrovni bérce, klekněte si postiženou končetinou na židli tak, ať máte zdravou končetinu napnutou. Následně se pokoušejte provést natažení v kolenním kloubu proti odporu. Napínáte tedy sval, ale kolenní kloub zůstává stále ohnutý - vkleče.
Pokud máte provedenu amputaci ve stehně, je potřeba se zaměřit na zanožení končetiny proti odporu. Velmi důležité jsou balanční cviky. Můžete je provádět buď s oporou o berlích, nebo s oporou u bradel, madla apod. s tím, že máte amputovanou končetinu opřenou pahýlem o podloužku. V rehabilitačním ústavu jsou k tomu určeny speciální stavěcí objímky, které vám umožní provádět v této poloze i různé typy činností a vy získáte potřebnou jistotu a stabilitu.
Všechny tyto cviky, které můžete provádět většinou sami nebo za přispění rehablitačního pracovníka (který vás nebo příbuzné zaučí), vedou k obnovení vašich fyzických sil tak, abyste byli schopni další rehabilitace a nácviku chůze na protéze.
Cvičte sami
Při rehabilitaci se musíte zaměřit více na tzv. natahovače (kloubní extensory), které jsou vždy více oslabeny z důvodu převahy ohýbačů (flexorů). Zde platí pravidlo “těžko na cvičišti, lehko na bojišti“, protože tyto cviky můžete dělat celodenně, i když nejste zrovna na rehabilitaci či v péči rehabilitačního pracovníka. Nechte si vysvětlit tyto i další cviky tak, abyste je mohli provádět i přes den sami. Čím více jich provedete, tím budete lépe připraveni na protézování.